Antonia1
Antonia1
22-04-2015
Mathematics
contestada
1kg costs £1.28. what is the cost of 250g
Respuesta :
iGreen
iGreen
23-04-2015
First, convert 1 kg to g.
1 kg = 1000 g
So 1000 g = 1.28
Set up a proportion:
1000/1.28 = 250/x
Cross multiply:
1000x = 320
Divide 1000 to both sides:
x = 0.32
So 250g costs £0.32
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 75+ )
Otras preguntas
write an equation of the line that passes through the given points: there are four questions: 1) (0,-1);(6,8) 2) (3,1);(9,7) 3) (1,2);(10,14) 4) (0,0)
What ship did Christopher Columbus ride in?
Write sin3xCos2x + cos3xsin2x as a single trigonometric function
i know that earth is spinning very fast but why don't we fell it spinning ?
Fill in the blank : 1. In ___________________ there are as many as eleven standard times.
Fill in the blank : 1. Earth rotates from ______________ to ________________.
What ship did Christopher Columbus ride in?
An experiment consists of rolling two fair number cubes. What is the probability that the sum of the two numbers will be 4? Express your answer as a fraction in
what is the area of a figure with vertices(1,1), (8,1) , and (5,5)?
What is the difference between electric motor and electric generator?