Respuesta :

Cost of 8 oranges = $1
Cost of 1 orange = 1/8

Now, cost of 4 dozen (=48 orange) = 1/8 * 48 = 6

In short, Your Answer would be $6

Hope this helps!
Since 4 dozen is equal to 48 u would divide that by 8 and get 6 which would lead to $6