Tabitha is buying paper towels. She sees a 3-pack for $6 and a 6-pack for $10. What is the difference in the unit price of a roll of paper towels for each pack?

Respuesta :

Answer:

The difference in unit price is $.33, with the 3-pack being more expensive.

Step-by-step explanation:

In order to find the unit price, you must divide the total price by the number of rolls in a pack.

$6/3 = $2 a pack

$10/6 = $1.67 a pack

Now to find the difference, we must subtract them from each other.

$2 - $1.67 = $.33